Софтшел - що це?

Софтшел - що це?

Софтшел - що це?

 

Ще донедавна аби захиститись  від вітру, вологи та холоду, туристи чи військові були змушені вдягати  декілька шарів одягу, уподібнюючись капустині. Куртки та брезентові штани надягали поверх утепленого  пухом одягу та флісу, і таке екіпірування, зазвичай, відчутно обмежувало рухливість, створюючи відчуття недолугості. Сьогодні у вас є  чудова можливість скинути з плечей «важку ношу» багатошарового одягу, завдяки революційній концепції  Softshell.

Отож, що таке софтшел? Згідно з перекладом з англійської, це «м’яка оболонка  (шкарлупа)», слово в лапках, якнайкраще описує саму суть софтшельних виробів, призначених, замінити собою два-три шари  звичного одягу, захистивши від максимальної кількості зовнішніх впливів. В описах такої продукції часто зустрічається вираз «матеріал: софтшел».

Між іншим,  софтшел не є якимось конкретним матеріалом, а просто,  шаром еластичного нейлону та шаром поліестеру, що скріплені разом і - що найважливіше! – мають ряд  специфічних  ознак, серед яких:

• мала вага

• та чи інша ступінь вітрозахисту

• частковий захист від дощу

• високі водонепроникні  властивості

• хороша теплоізоляція

В ідеалі концепція softshell передбачає ультра ефективний одяг, здатний забезпечувати комфорт практично в будь-яких умовах і не потребує додаткових шарів одягу, таких, як термобілизна або вітровка, якщо, звісно, мова  йде не про екстремальний туризм.

Проте насправді ідея поєднанням  функцій всіх трьох шарів одягу в одному виробі часто виглядає спробою «сягнути пальцем неба». Тому сучасні виробники, як правило, обмежуються одночасним  поєднанням властивостей лише двох шарів :

• термобілизна та вітрозахист (наприклад, софтшел на основі матеріалу windstopper)

• термобілизна та утеплюючий шар (софтшелл на основі polartec power stretch)

• утеплюючий шар та вітрозахист (windblock softshell).

З усіх існуючих сьогодні типів одягу найближчим до концепції softshell є куртки з мікроворсом  з утепленим  тканиною верхом. Такому одягу вже понад  10 років, а першим, хто представив на ринку такий  варіант софтшелу, була компанія Marmot. Загалом, принцип роботи софтшельного  одягу такий: зовнішня волого-і вітрозахисна сторона забезпечує під одягом комфортний мікроклімат.

Внутрішня поверхня одягу вбирає  та передає до зовнішнього шару випаровування, які виходять з тіла, тим самим виводячи вологу до навколишнього середовища. Гідрофобна виворітна сторона, зазвичай, володіє синтетичним мікроворсом, що складається з дуже тонких волокон, які забезпечують мінімальний контакт тканини з тілом.

Якщо тканина відсиріє, тепло тіла відмінно справиться з просушуванням таких ворсинок.

Залежно від типу мембрани, всі сучасні софтшели можна диференціювати на чотири групи. Розглянемо кожну з них.

Софтшели на вологозахисній мембрані (Marmot MemBrain, Gore-Tex та ін.)

• з герметизацією швів - альтернатива (як правило, дешевша) звичайним штормовим курткам

• без герметизації швів - повсякденний одяг для міста

Такі софтшели можуть похвалитися кращою зносостійкістю, ніж звичайні вітровки, вони приємніші на дотик, комфортніші в носінні, а також органічніше виглядають в повсякденному житті

Ще одна незаперечна перевага софтшелів  на вологозахисній мембрані - абсолютна вітронепроникність. Однак через багатофункціональність  таких виробів дихаючими властивостями все ж пожертвували.

Cофтшели на вітрозахисної мембрані (Gore Windstopper, windblock softshell та ін.)

Софтшели цієї групи відрізняються досить вираженими дихаючими властивостями, непоганим ступенем вологозахисту та  абсолютної вітронепроникності. Деякі відмінності всередині цієї групи зумовлені  типом  мембрани, яку використовують :

• софтшели на основі спорових мембран (наприклад, Gore Windstopper)

• софтшели на основі безспорових мембран (windblock softshell)

І ті, й інші досить добре відводять вологу, однак, для ефективнішого  водовідведення  другій групі матеріалів потрібно більша різниця тисків водяної пари зовні і всередині виробу, що ускладнює роботу матеріалу в умовах високої вологості та суттєвих мінусових температур.

Софтшели на мембрані з частковим вітрозахистом  (Polartec power shield)

На відміну від перших двох типів, такі софтшели відрізняються  значно кращими дихаючими властивостями, ніж традиційні штормівки, однак не забезпечують 100% вітрозахисту та й  часто вимагають додаткового водонепроникного шару в дощ, оскільки  практично не володіють вологозахисними властивостями (основний захист від вологи зумовлений  DWR покриттям верхньої тканини). Такі софтшели здатні ефективно працювати навіть при малій різниці тисків водяної пари всередині та ззовні  виробу.

За здатністю транспортувати вологу polartec power shield перевершує windblock softshell  як мінімум у 3 рази.

Безмембранні софтшели

Дана група представлена великою різноманітністю матеріалів, які володіють різними характеристиками.

Дихаючі властивості таких софтшелів максимальні, проте більшість виробів одразу промокає під дощем середньої інтенсивності, змушуючи господаря мати напоготові додатковий захист (наприклад, мембранну куртку), як і у випадку сильного вітру.

Утім, при вітрі середньої сили в безмембранних софтшелах також може бути досить некомфортно.

Який тип софтшелу підходить саме вам?

Як підказує досвід, - ідеального софтшельного одягу не існує, та завжди  можливо підібрати  саме той вид софтшелу, який буде оптимальним  для вас.

Щоб визначитися з вибором, проаналізуйте, наскільки характеристики тієї чи іншої куртки відповідають вашим вимогам і, що найважливіше, конкретним  умовам, в яких ви передбачаєте експлуатацію виробу.

Визначіться, який критерій  для вас найважливіший: водонепроникність, вітрозахист, дихаючі властивості, легка вага, тепло, міцність, універсальність?

Проте, не варто купувати куртку  вищого рівня, ніж той, який вам потрібен насправді – адже, - це, як мінімум, зайва витрата грошей.

І, наостанок, корисна порада: перш ніж вирушати в багатообіцяючій обновці підкорювати далекі та незвідані маршрути, протестуйте виріб в умовах, наближених до умов майбутнього походу: потрапте під дощ, постійте на вітрі, переконайтеся, що при підвищеній фізичній активності вам комфортно, і т.д.